Motyw cierpienia - Motyw cierpienia w malarstwie

Edward Munch Krzyk

Krzyk przedstawia zniekształconą twarz otwierającą usta do krzyku. Obraz Muncha należy do dzieł ekspresjonistycznych, których głównym celem jest wyrażanie głębokich emocji. Tytułowy krzyk interpretować można na różne sposoby, miedzy innymi jako wyraz cierpienia. Czasem werbalne wyrażenie uczuć jest zbyt trudne, wówczas pozostaje nam wyrazić je poprzez gesty, poprzez ekspresję ciała. Takim właśnie wyrazem cierpienia na przykład może być wydanie okrzyku czy wykrzywienie twarzy.


Hieronim Bosch Sąd Ostateczny

Centralny obraz tryptyku Hieronima Boscha przedstawia chwilę Sądu Ostatecznego, czyli rozliczenia ze wszystkiego, co uczyniło się w swoim życiu. Na ziemi rozgrywają się iście dantejskie sceny – ludzie grzeszni prowadzeni są siłą do bram piekielnych, by cierpieć po śmierci katusze. Cierpienie grzesznych, którzy niegodnie przeżyli swoje życie, w związku z czym idą do piekła, to częsty motyw religijny pojawiający się w sztuce.

 

Inne przykłady malarskie:

  • Leonardo da Vinci Alegoria przyjemności i cierpienia (cierpienie ukazane jako starzec z brodą, nadchodzi ono po przyjemności);
  • Chongqi Yao Niekończąca się śnieżna noc (cierpienie więźnia, prowadzanego w cienkim ubraniu w czasie śnieżycy);
  • Emil Nolde Ukrzyżowanie (cierpienie Jezusa przybijanego do Krzyża).