Motyw dojrzewania - Motyw dojrzałości w muzyce
Perfect Autobiografia
Utwór opowiada historię młodego człowieka od 10 roku życia. Jest to opowieść o buncie, próbie określenia własnej tożsamości, o cierpieniach wieku młodzieńczego, pierwszej namiętnej miłości, a nawet samobójczej śmierci ukochanej. Czas dojrzewania według autorów piosenki cechuje się też twórczą pasją (w tym przypadku jest to muzyka) i odkrywaniem oraz rozwijaniem talentów. Jest to okres pełen napięć, przemian wewnętrznych i szczególnej mocy ducha, kiedy to młody człowiek pragnie bez mała zawładnąć światem.
Pod Budą Na całość
Nadawcami utworu są mężczyźni, którzy z perspektywy kilkunastu, a może nawet kilkudziesięciu lat wspominają czasy swojej młodości. Wtedy, gdy byli jeszcze niedojrzali, często spędzali wieczory na randkach czy przy kartach i alkoholu. Przeżywali nieszczęśliwe miłości, wracając do domu śpiewali tak, że słychać ich było w okolicznych domach. Próbują do dziś jeszcze przenieść się w tamte lata, wychodząc od czasu do czasu z kolegami do baru.
Inne przykłady muzyczne:
- Czerwone Gitary Była to głupia miłość., Nikt na świecie nie wie (motyw nastoletniej miłości), Dozwolone do lat osiemnastu (rzeczy zakazane i przywileje nastolatka);
- Skaldowie Szanujmy wspomnienia (nostalgia za czasem dojrzewania, kontrast: dorosła kobieta – podlotek);
- Seweryn Krajewski Co każdy chłopiec wiedzieć powinien (przestrogi przed błędami młodości);
- Maryla Rodowicz Małgośka (kobieta nieumiejąca dojrzeć do faktu, iż narzeczony ją odrzucił).