Motyw kochanków - Motyw kochanków w malarstwie

Marc Chagall Kochankowie w świetle księżyca

Artysta za pomocą kolorów i bogatej faktury oddaje nastrój wieczornego uniesienia kochanków. W świetle księżyca wydają się być oderwani od rzeczywistości, unoszący się nad ziemią. Anioł otwiera przed nimi okno – może schronią się w pokoju? A może właśnie go opuścili i udali się w długą podróż, tylko im znaną? Poza parą i aniołem niczego nie widzimy. To chyba artysta chciał pokazać – świat kochanków jest światem intymnym, zamkniętym w ramionach. Przestrzeń dookoła zdaje się być jedynie dekoracją spektaklu, w którym mogą wystąpić tylko dwie osoby, piszące miłosny scenariusz.

 

Gustav Klimt Pocałunek

To jeden z najbardziej znanych obrazów wiedeńskiego artysty. Ilość dekoracyjnych motywów jest odzwierciedleniem uniesienia, jakie przeżywa całująca się para. Wszystko zdaje się zakwitać w tym ślicznym momencie. Stroje kochanków pełne ciepłych kolorów również określają atmosferę. Mimo że nie widzimy tu nagiego ciała, to cała scena jest bardzo zmysłowa. Wyraz twarzy kobiety świadczy o jej zaangażowaniu – przymknięte oczy, lekko zaróżowione policzki, dłonie oplatające szyję mężczyzny to wszystko elementy, które budują niepowtarzalny klimat obrazu.

 

 

Inne przykłady w malarstwie:

  • Jean-Antoine Watteau Muzyka Miłości (radosna scena – mężczyzna gra na gitarze, a kobieta najprawdopodobniej przegląda nuty, wpatrzeni w siebie siedzą na trawie)
  • Anthony van Dyck Kochankowie w ciemnym pokoju (intymna scena w półmroku)
  • Oscar Kokoschka Nawałnica (para kochanków w wirze emocji)
  • Louis David Amor i Psyche (nad leżącą Psyche unosi się Amor – scena rozgrywa się w lesie)
  • René Magritte Kochankowie (całująca się para – mężczyzna i kobieta mają otulone głowy materiałem, nie widać ich rysów twarzy )
  • Marc Chagall Para kochanków na czerwonym tle, Zakochani w rumiankach (beztroska para młodych kochanków w otoczeniu kwitnącej łąki)