Motyw męża - Motyw męża w malarstwie
Jan van Eyck Małżeństwo Arnolfinich
Pierwszy, podwójny całopostaciowy portret w historii malarstwa prezentuje parę małżeńską w mieszczańskim wnętrzu. To, co nas zadziwia w tym obrazie, to bogata symbolika – i tak piesek na pierwszym planie symbolizuje wierność, paląca się świeca w oknie jest znakiem obecności Chrystusa, zaś miotełka wisząca na ścianie jest symbolem czystości. Wyraźnie zaznaczone sylwety małżonków i ich ciekawe portrety nie przesłaniają najważniejszej treści płótna – przedstawiony tu świat to świat wartości moralnych, do których swoim życiem odnoszą się zarówno kobieta, jak i mężczyzna, osoby mocno wierzące, których wiara jest podstawą małżeństwa.
Artysta przedstawił nam parę małżeńską siedzącą przy stole zastawionym różnego rodzaju drobiazgami. Kobieta przekładająca stronicę książki symbolizuje osobę dbającą o sferę duchową w małżeństwie. Żona została tu przedstawiona jako osoba wywiązująca się z powinności wobec Boga, o czym świadczy manuskrypt w jej rękach.
Bankier skupiony jest na liczeniu monet - malarz tym samym określił rolę męża jako osobę odpowiedzialną za się kwestie materialne w małżeństwie .
Inne przykłady malarskie:
- Maarten van Heemskerck Portret rodzinny (mąż jako głowa rodziny, wspierający swoją żonę)
- Alex Katz Ada i Alex (mąż jako partner życiowy)
- Peter Paul Rubens Lot z rodzina opuszcza Sodomę (mąż tracący żonę)
- Emil Nolde Artysta z żoną (ujęcie twarzy małżonków podobny do przedstawień Echnatona i pięknej żony Nefertiti)
- Otto Dix Rodzice artysty (mężczyzna spoglądający z zimną surowością, pozbawiony pracy)
- Motyw męża - opracowanie
- Ogólnie o problemie
- Motyw męża w literaturze
- Motyw męża w filmie
- Motyw męża w malarstwie
- Motyw męża w muzyce
- Słowniczek pojęć