Motyw wojny - Motyw wojny w malarstwie
Albrecht Altdorfer Zwycięstwo Aleksandra Wielkiego
Obraz przedstawia bitwę pod Issos. Poza przebiegiem wojny widzimy ówczesny świat, na który miała wpływ bitwa. Tłumy wojowników wiją się na koniach w zwartych kolumnadach, tworząc dynamikę piętrzących się planów. Pod plakietką zawieszoną na nieboskłonie wisi sznurek wskazujący głównego bohatera walki – postać Aleksandra z włócznią w dłoni. Mimo że widzimy mrowie walczących i ginących wojowników, walka zdaje się przebiegać bezszelestnie – na wojenny horror patrzymy z góry. Nad całym wydarzeniem, które było jednym z najważniejszych w historii wszechczasów, zachodzi słońce w całym swoim majestacie, zwiastując zwycięstwo Aleksandra Wielkiego.
Niemal obsesyjnie zainteresowany sytuacją ludzi biednych i pozbawionych pomocy artysta namalował obraz triumfu zła w czasach wojen napoleońskich. Widzimy pędzące konie i ginących ludzi uciekających w popłochu w różnych kierunkach. To wizja chaosu, jaką niesie ze sobą wojna, której symbolem jest walczący kolos potężnych rozmiarów na drugim planie. Kolos wymachuje pięściami i jest również uosobieniem siły, która potrafi zniszczyć ludzkie wysiłki i radość. Obraz nawiązuje do niewyobrażalnego okrucieństwa, z jakim walczyły armia Napoleona i guerrilla.
Inne przykłady w malarstwie:
- Piotr Michałowski Bitwa pod Samosierrą (wijące się sylwetki koni i żołnierzy znikających w kłębach dymu)
- George Grosz Podpory społeczeństwa, Samobójstwo (rozpacz i szaleństwo wywołane wojną)
- Pablo Picasso Guernica (ekspresyjna wizja wojny domowej w Hiszpanii)
- Denys Calvaert Święty Michał Archanioł (wojna jako walka dobra ze złem)
- Salvador Dali Przeczucie wojny domowej (upostaciowanie ludzkiego okrucieństwa)
- Antoine-Jean Gros Napoleon na polu bitwy pod Eylan (śmierć i cierpienie pruskich żołnierzy obraz propagandowy)
- Francisco Goya Okropności wojny (cykl rycin powstałych pod wpływem wojen napoleońskich, drastyczne szczegóły: szubienice, porąbane ciała…)
- Wojciech Kossak Kościuszko prowadzi kosynierów do ataku, Walka ułana z piechurem, La guerilla, Olszynka grochowska (wierna prezentacja wydarzeń; artysta najczęściej przedstawia wojnę)
- Motyw wojny - opracowanie
- Ogólnie o problemie
- Motyw wojny w literaturze
- Motyw wojny w filmie
- Motyw wojny w malarstwie
- Motyw wojny w muzyce
- Słowniczek pojęć