Motyw balu - Słowniczek pojęć
Chocholi taniec – symbol marazmu, upadku wartości, a przede wszystkim wiary w ojczyznę. To niechęć do walki, poddanie się. Chocholi taniec jest symbolem negatywnym. Pojawił się w Weselu Wyspiańskiego, by potem nawiązywał do niego np. Kazimierz Wierzyński w wierszu Ojczyzna chochołów.
Karnawał – w okresie staropolskim nazywany zapustami, to okres trwający od Trzech Króli do Środy Popielcowej, rozpoczynającej Wielki Post. Karnawał jest okresem nieustającej zabawy, tańców i radości. Bale organizowane w tym czasie charakteryzują się bogactwem strojów i kolorów, przepychem, często wymagają specjalnych przebrań od uczestników. Najhuczniej obchodzone są karnawały w Rio de Janeiro (Brazylia) i w Wenecji (Włochy).
Słynna jest teoria rosyjskiego antropologa kultury, według którego karnawał jest odbiciem, odwróceniem rzeczywistości. W czasie jego trwania sfera tabu przestaje istnieć, a ludzie przez śmiech i swobodę obyczajów oczyszczają się na kolejny rok.
Maskarada – maskowy bal karnawałowy, którego tradycja wywodzi się ze średniowiecznych i renesansowych Włoch. Towarzyszą mu korowody, których korzeniami są rustykalne wierzenia magiczne. Z maskarady wywodzą się: opera, balet i teatr nowożytny.