Konstytucja III RP
dział: Prawo
Obecnie obowiązującą Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej uchwalono 2 kwietnia 1997 roku przez Zgromadzenie Narodowe. Konstytucja została zatwierdzona w ogólnonarodowym referendum w dn. 25 maja 1997 roku. Ogłoszono ją w Dzienniku Ustaw z 1997 roku, nr 78. poz. 483. Weszła w życie z dniem 17 października 1997 roku.
- Konstytucja zawiera preambułę z odniesieniem do Boga, oraz 13 różnych rozdziałów m.in.: Rzeczypospolita, wolność, prawa i obowiązki człowieka i obywatela. itd.
- Zgodnie z Konstytucją, Polska jest państwem o ustroju demokratycznym, jest republiką parlamentarną oparta na zasadach suwerenności władzy.
- Według Konstytucji w Polsce istnieje trójpodział władzy. Władze ustawodawczą sprawuje Sejm i Senat a wykonawczą - prezydent, rząd i ministrowie. Władzę sądowniczą sprawują niezawisłe sądy i trybunały. Sejm wybierany jest na okres 4 lat.
- Prezydent wybierany jest na pięcioletnią kadencję.
- Rząd musi uzyskać zaufanie sejmu aby Prezydent mógł go desygnować.
- Prezydent ma prawo veta wobec ustaw, może tez rozwiązać Parlament, w razie niezdolności zmiany rządu lub do uchwalenia na czas budżetu.
- Rząd może być obalony przez Sejm jeśli jest konstruktywna większość głosów.
- Konstytucja zawiera wskazania innych organów państwowych tj. Najwyższa Izba Kontroli, Trybunał Stanu,Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rada Polityki Pieniężnej, Rzecznik Praw dziecka.
- Ustawa zasadnicza gwarantuje ochronę praw obywatelskich.
- Ustawa zasadnicza gwarantuje ochronę praw człowieka.
- Ustawa zasadnicza gwarantuje autonomię samorządów.
Zgodnie z Konstytucja jej zmiana może nastąpić w drodze ustawy uchwalonej w jednakowym brzmieniu przez Sejm i Senat.
Autor: Małgorzata Grządziel
WOS - Wiedza o Społeczeństwie
Czy prawa i wolności człowieka i obywatela zawarte w konstytcji RP odnoszą się do Powszechnej Deklracji Praw Człowieka. Czy są one łamane w naszym kraju.
Konstytucja RP - opracowanie, najważniejsze informacje
Konstytucje RP - opisana każda z nich
Podobieństwa i różnice miedzy konstytucją z 1952 roku a konstytucją z 1997 roku