Odwołanie Rady Ministrów
Odwołanie Rady Ministrów może nastąpić w następujących okolicznościach:
- odwołanie członków rządu poprzez wyrażenie wotum nieufności przez Sejm
- odwołanie członków Rady Ministrów na wniosek premiera
- odwołanie członków rządu na skutek dymisji całej Rady Ministrów
W pierwszym przypadku możemy mieć do czynienia z uchwaleniem wotum nieufności dla całego rządu albo tez dla konkretnego ministra. Zgodnie z konstytucją wymagany jest pisemny wniosek o uchwalenie wotum nieufności Radzie Ministrów złożony przez co najmniej 46 posłów, z jednoczesnym wskazaniem kandydata na nowego premiera (tzw. konstruktywne wotum nieufności). Wniosek musi zostać poddany pod głosowanie nie później niż po upływie 7 dni od jego zgłoszenia, a przyjęty musi zostać większością zwykłą ustawowej liczby posłów. Wówczas prezes Rady Ministrów składa dymisję swojego rządu na ręce prezydenta. Prezydent powołuje nowego premiera, wskazanego przez Sejm. Powtórny wniosek o uchwalenie wotum nieufności dla całej rady Ministrów może zostać zgłoszony dopiero po upływie 3 miesięcy od daty poprzedniego, chyba że taki wniosek zostanie poparty przez 115 posłów. Sejm może także uchwalić wotum nieufności konkretnemu ministrowi. Wniosek musi zostać podpisany przez co najmniej 69 posłów. Wniosek zostaje przyjęty większością ustawowej liczby posłów. Wówczas prezydent musi odwołać członka Rady Ministrów, któremu Sejm wyraził wotum nieufności.
Na wniosek złożony przez premiera prezydent dokonuje zmian w składzie Rady Ministrów.
Odwołanie ministrów następuje również w wyniku dymisji całego rządu. Dymisję rządu składa wówczas premier. Może to uczynić w następujących okolicznościach:
- na pierwszym posiedzeniu nowowybranego Sejmu, by móc przekazać władzę nowemu premierowi
- w przypadku nieuchwalenia przez Sejm wotum zaufania Radzie Ministrów
- w przypadku uchwalenia przez Sejm wotum nieufności
- nieuchwalenia przez Sejm absolutorium dla rządu z wykonania ustawy budżetowej
- w przypadku złożenia rezygnacji przez premiera; oznacza ona ustąpienie całego gabinetu; prezydent może odmówić przyjęcia tej dymisji.