Prawo wyborcze
Zasady prawa wyborczego dzielą się na: zasady ogólne i szczegółowe. Do zasad ogólny prawa wyborczego zaliczamy:
- powszechność wyborów
- równość
- bezpośredniość
- tajność
Aby wybory i ich wynik mogły zostać uznane za zgodne ze standardami demokratycznymi te cztery zasady muszą być zawsze spełnione.
Zasada powszechności wyborów mówi nam o tym, że każdy obywatel posiadający czynne prawo wyborcze (ukończone 18 lat) ma prawo do udziału w wyborach. Jedynie prawomocnym wyrokiem sądu obywatel może być pozbawiony tego prawa.
Zasada równości wyborów oznacza, iż każdy oddany głos ma równą wartość, a więc jest równy głosowi oddanemu przez innego wyborcę. Liczba głosów przysługujących obywatelom jest równa (nie tylko pod względem formalnym, ale także i pod względem siły danego głosu).
Zasada bezpośredniości głosowania oznacza, że wyborca bezpośrednio oddaje swój głos na wybranego przez siebie kandydata. Nie ma więc żadnych ogniw pośrednich.
Wybory powinny odbywać się w odpowiednich warunkach, aby zapewnić wyborcom możliwość anonimowego oddania głosów. O tym mówi zasada tajności głosowania.
Porównaj prawo wyborcze obowiązujące przy wyborze prezydenta Rzeczypospolitej oraz sejmu i senatu. Wskaż podobieństwa i różnice.
"Zestaw programy wyborcze dwóch wybranych przez ciebie partii, spośród tych, które uzyskały mandaty do sejmu. Wskaż związki poszczególnych programów z odpowiednimi ideologiami i doktrynami politycznymi."
Konstytucja - słownik terminów
Wybory do Parlamentu Europejskiego