Jarosław Iwaszkiewicz
Jarosław Iwaszkiewicz (pseudonim: Eleuter) urodził się 20 lutego 1980 r. (tradycja rodzinna podaje inną datę narodzin pisarza: 3 marca 1980 r.) w Kalniku na Ukrainie. Zmarł 2 marca 1980 r. w Warszawie. Poeta, prozaik, dramaturg, eseista i tłumacz. Wywodził się z rodziny o żywotnych tradycjach niepodległościowych i powstańczych. Represje, jakie dotknęły jego ojca, zaciążyły na całym życiu pisarza. Odbył studia prawnicze w Kijowie (w latach 1912-1918), pobierał także nauki w konserwatorium. Jego debiut literacki miał miejsce późno – w 1915 opublikował on w kijowskim czasopiśmie „Pióro” swój pierwszy wiersz. Od końca 1918 r. przebywał w Warszawie. Tutaj związał się z grupą stawiających swoje pierwsze kroki w studenckich gazetkach poetów – później założyli oni formalną grupę poetycką Skamander, do której Iwaszkiewicz należał. Od roku 1955 był redaktorem wpływowego miesięcznika literackiego „Twórczość”.
Do najważniejszych jego dzieł zalicza się:
Oktostychy (1919) – debiutancki tomik poezji Iwaszkiewicza. Poezja wytworna, elegancka, klasyczna. Mimo to przynosząca subtelne refleksje na temat życia, sztuki, piękna, przyrody.
Brzezina (1933) – opowiadanie o niespełnieniu, miłości i śmierci. Także historia o nieuchronności ludzkich losów, tragizmie ich poczynań i niemożliwości odnalezienia własnego miejsca w świecie.
Panny z Wilka (1933) – arcydzieło krótkiej prozy. Opowiadanie, w którym pisarz snuje refleksje nad czasem, przemijaniem, niewłaściwymi życiowymi wyborami, niemożliwością odwrócenia biegu wypadków. Powrót po latach głównego bohatera Wiktora Rubena do Wilka – miejscowości, w której kiedyś przeżył wielką miłość, skłania go do przemyśleń nad własnym nieuporządkowanym życiem, śmiercią, rolą przypadku w losach ludzi.
Czerwone tarcze (1934) – powieść historyczna dotykająca jednak aktualnych problemów. Barwny obraz polskiego i europejskiego średniowiecza z precyzyjnym odwzorowaniem realiów tych czasów. Powieść pisana stylem i językiem współczesnym, pozbawionym zabiegów archaizacyjnych. Wiele wątków i różnorodne tematy (np. kwestia sprawowania rządów, wolności i odpowiedzialności jednostki, stosunków Polski z innymi krajami itp.). Obraz głównego bohatera, pełnego sprzeczności, o niejasnym życiorysie, pełnego obaw i wahań, wrażliwego i skłonnego do przemyśleń i zadumy, typowa dla prozy Iwaszkiewicza.
Lato w Nohant (1936) – dramat przedstawiająca wycinek z życia Chopina. Analiza relacji w rodzinie George Sand oraz wpływu wielkiego twórcy i jego muzyki na innych ludzi.
Matka Joanna od Aniołów (1946) – interesująca akcja umiejscowiona w prowincjonalnym miasteczku w XVII dotykająca historii rzekomego opętania jednej z mniszek w klasztorze i księdza, który stara się sprawę wyjaśnić. Opowieść o lęku przed szatanem, mistycyzmie, niezdrowej miłości. Także wnikliwa analiza psychiki głównych bohaterów – przeoryszy Joanny i księdza Suryna.
Sława i chwała (1956-1962) – obszerna epicka opowieść – wnikliwy zarys dziejów polskiej inteligencji w XX wieku. Zdecydowanie najszerzej zakrojone dzieło Iwaszkiewicza – wydawane w trzech tomach. Przedstawia ono uwikłanie Polaków w historię – w przededniu wybuchu pierwszej i drugiej wojny światowej, niemożność uniknięcia tragicznego losu. Jedno z największych dokonań prozatorskich Iwaszkiewicza.
Dlaczego Jarosław Iwaszkiewicz dał swojemu opowiadaniu tytuł "Ikar"?
Dlaczego Jarosław Iwaszkiewicz zatytułował swój utwór "Ikar" ??
Dlaczego Jarosław Iwaszkiewicz zatytułował swoje opowiadanie "Ikar"? Co łączy je ze najomymi tekstami kultury (obrazem, mitem)?
Dlaczego Jarosław Iwaszkiewicz zatytułował swoje opowiadanie "Ikar"? Co łączy je ze najomymi tekstami kultury (obrazem, mitem)?