Motyw daru - Motyw daru w filmie

Kupiec wenecki, reż. Michael Radford

Antonio chce pomóc swemu przyjacielowi Bassanio, który upatrzył sobie bogatą dziedziczkę na żonę. Potrzebuje jednak pieniędzy, aby wyprawić się po jej rękę. Antonio nie posiada tak dużej sumy, toteż wspólnie decydują się zaciągnąć pożyczkę u Żyda– Shylocka. On, choć niechętnie, udziela tej pożyczki, ale pod warunkiem, że w razie, gdy Antonio nie spłaci długu, będzie musiał oddać Żydowi funt swego ciała. W imię przyjaźni Bassanio dostaje pieniądze i wyrusza po swoje szczęście, nie wie jednak, że podarek, jaki sprawił mu Antonio, będzie drogo kosztował jego przyjaciela. Inny motyw daru to pierścień dany Bassanio przez jego żonę. Jeśli będzie go nosił, znaczy, że dochował wierności.

 

Miasto Boga, reż. Fernando Meirelles, Kátia Lund,

Kapiszon, narrator opowieści filmowej, mieszka w dzielnicy nędzy Rio de Janeiro nazywanej „Miasto Boga”. Rządzą to gangi. Młodzi chłopcy szybko wchodzą w świat przemocy, narkotyków i śmierci. Główny bohater dostaje jednak aparat, na fotografiach utrwala to, czego jest świadkiem. To właśnie ten prezent, a także sztuka pozwalają mu się wydostać z tego świata biedoty.

 

Inne przykłady filmowe:

  • Dary magów, reż. Walentyna Maruszewska (bohaterowie choć nie są zamożni, chcą obdarować się prezentami w wigilię Bożego Narodzenia)
  • Jasne, błękitne okna, reż. Bogusław Linda (Beata wysyła swej chorej przyjaciółce leki, których Sykita jednak nie bierze, w końcu umiera)