Motyw matki - Motyw matki w filmie

Kochankowie mojej mamy, reż. Radosław Piwowarski

Historia matki wychowującej samotnie syna. Matka jest alkoholiczką, często wraca do domu z obcymi mężczyznami, nietrzeźwa. Chłopiec opiekuje się matką najlepiej jak potrafi. Niestety ma problemy w szkole, poza tym często jest głodny i podkrada kanapki. Matka ciągle przenosi chłopca do innych szkół. W końcu chłopiec zostaje umieszczony w domu dziecka. Tam bardzo ciężko znosi rozstanie z matką, nie może pogodzić się też z faktem pojawienia się pana Witka w życiu mamy. W końcu jednak akceptuje tę sytuację. Matka w tym filmie przedstawiona jest jako osoba zagubiona, którą należy się opiekować i która nie potrafi dobrze opiekować się małym dzieckiem. Jednak miłość matczyna zwycięża, w sumie okazuje się, że mały Rafał jest najważniejszym dla niej mężczyzną.


Żurek, reż.  Ryszard Brylski

Historia dziewczyny, która zaszła w ciążę i nie wiadomo, kto jest ojcem dziecka. Matka dziewczyny przysięgła zmarłemu mężowi, że zrobi wszystko, aby ochrzcić dziecko i znaleźć tego, który jest ojcem ich wnuka. Okazuje się, iż dziecko zostało poczęte podczas ataku padaczki u dziewczyny. Dziewczyna jednak co chwilę wskazuje innego mężczyznę. Jest to historia dwóch matek, jednej pragnącej dla swojego dziecka jak najlepiej (chce ochronić jej opinię i zabezpieczyć jej przyszłość) i drugiej, nieświadomej matki, niezdającej sobie sprawy z tego, czym jest wielki obowiązek bycia mamą.

 

Inne przykłady filmowe:
  • Ja wam pokażę, reż. Denis Delić (motyw matki samotnie wychowującej nastoletnią córkę)
  • Wszystko o mojej matce, reż. Pedro Almodovar (motyw matki wychowującej syna w tajemnicy przed ojcem dziecka i całą przeszłością)
  • Mama na obcasach, reż. Garry Marshall (przebojowa dziewczyna musi przystosować się do roli matki osieroconych siostrzeńców)
  • C.R.A.Z.Y, reż. Jean-Marc Vallee (motyw nadopiekuńczej, ślepej miłości macierzyńskiej)
  • Lover Boy, reż. Kevin Bacon (motyw zaborczej i nadopiekuńczej miłości macierzyńskiej)
  • Matka swojej matki, reż. Robert Gliński (motyw matki rodzonej i matki zastępczej)
  • Czekolada, reż. Lasse Hallström (motyw samotnej, silnej matki, motyw związku matki z córką)
  • Co gryzie Gilberta Grape’a, reż. Lasse Hallström (motyw matki wymagającej opieki dzieci)
  • Matka królów, reż. Janusz Zaorski (motyw matki wychowującej samotnie czterech synów)
  • Dziecko szczęścia, reż. Sławomir Kryński (matka, która oddała dziecko do adopcji, później robi wszystko, aby je odzyskać)