Motyw rzeczy - Motyw rzeczy w filmie
Amelia, reż. Jean - Pierre Jeunet
Amelia jest nieśmiałą dziewczyną, kelnerką w jednej z paryskich kawiarni. Ma kilku przyjaciół ale tak naprawdę jest osobą samotną. Pewnego dnia w swoim mieszkaniu znajduje tajemnicze pudełko pełne pamiątek z dzieciństwa. Postanawia odnaleźć właściciela i oddać mu jego pudełko pełne wspomnień. Od tego zdarzenia postanawia, za pomocą małych uczynków uszczęśliwiać ludzi, np. krasnal ojca podróżujący po świecie czy zbierane fotografie z automatu. Przedmioty w tym filmie mają niezwykłe znaczenie, to one, za pośrednictwem Amelii, sprawiają, że ludzie mają uśmiech na twarzach i czują się choć przez chwilę szczęśliwi. Przedmioty, zwykłe, martwe rzeczy, dzięki którym można przywrócić wspomnienia i zmienić obraz dotychczasowego życia.
Kingsajz, reż. Juliusz Machulski
Film opowiada historię tajemniczej krainy Szuflandii do którego bohaterowie dostają się dzięki magicznemu eliksirowi. W krainie tej mieszkają maleńcy ludzie a kraina ta zbudowana jest z przedmiotów codziennego użytku normalnych, pełno wymiarowych ludzi. I tak na przykład mieszkają w gigantycznym bucie, czajniku, w młynku do kawy. W tym filmie przedmiot, rzecz ma ogromne znaczenie, z takich zwykłych, niezauważanych często w filmie przedmiotów składa się cały świat bohaterów. Niesamowity świat przedmiotów, widziany oczami krasnoludków, tzn. małych ludzi. Przedmiotów codziennie używanych i takich, które nie mają większego znaczenia prócz użytkowego, tu mają wymiar nieco inny, są prawie równorzędnymi bohaterami filmu. Świat zbudowany z przedmiotów.
Inne przykłady filmowe
- Pachnidło, reż. Tom Tykwer (przedmiot – perfumy, zapach jako myśl przewodnia)
- Czekolada, reż. Lasse Hallström (słodycze, czekolada jako przedmiot zmieniający życie bohaterów)
- Auta, reż. John Lasseter (bohaterami są samochody – przedmioty)
- Faustyna, reż. Jerzy Łukaszewicz (przedmiot – święty obraz)
- Prawdziwa historia, reż. Roger Donaldson (motocykl – życie poświęcone przedmiotowi)
- Lulu na moście, reż. Paul Auster (tajemniczy kamień)
- Kochankowie sztormowego morza, reż. Beeban Kidron (pasją bohaterki jest zbieranie przedmiotów wyrzucanych przez morze)
- Kawa i papierosy, reż. Jim Jarmusch (przedmioty, które nadają image bohaterów)
- 12 krzeseł, reż. Mac Fric, Michał Waszyński (spadek – 12 krzeseł z ukrytą tajemnicą)
- Amator, reż. Krzysztof Kieślowski (przedmiot - kamera zmienia spojrzenie na życie bohatera)
Bunt walką o własną tożsamość? Spróbuj odpowiedzieć na postawione pytanie, odwołując się do wybranego materiału literackiego i filmowego.
Sposoby mówienia o doświadczeniu wojny i okupacji w literaturze i filmie
Motyw Boga w literaturze
"Cierpienie i zło, które jednych odrzucało od Boga, innych przynaglało do wpadnięcia w jego ramiona" - ludzkie postawy wobec cierpienia.