Motyw wsi - Motyw wsi w muzyce
Modest Musorgski Bydło w cyklu Obrazki z wystawy
Cykl dziesięciu miniatur, który powstał z inspiracji pośmiertną wystawą akwarel i rysunków zaprzyjaźnionego z kompozytorem architekta – Wiktora Hartmanna. Obraz przedstawia parę wołów ciągnących wielki, chłopski wóz na ciężkich kołach po wiejskiej, wyboistej drodze. Jednostajny rytm przypomina skrzypienie wozu. Wysiłek zwierząt ilustrują nisko brzmiące, chropawe akordy, na tle których rozwija się szeroka melodia pieśni woźnicy. Jej nostalgiczny charakter obrazuje bezmiar rosyjskich równin. Zmienne natężenie dynamiki – narastanie i opadanie – sugeruje przybliżanie się, a następnie oddalanie zaprzęgu.
muz. Wojciech Trzciński, sł. Andrzej Kuryło, wyk. Urszula Sipińska Chcę wyjechać na wieś (płyta Złota Kolekcja. Są takie dni w tygodniu)
Nostalgia za prawdziwa wsią „[…] z ulami wśród łąk […]”, która pachnie lnem, gdzie garnki suszą się na płocie do góry dnem, chaty stoją pośród pól, mleko stoi na stole, a żelazko ma duszę. Podmiot liryczny pragnie powrotu na wieś, gdzie czas zatrzymał się w miejscu, aby przejrzeć się stawie, zrywać z drzewa dojrzałe wiśnie i upiec chleb w glinianym piecu, a w niedzielny poranek zobaczyć „stroje z dawnych lat”, być może po raz ostatni. Powstaje pytanie, czy istnieje jeszcze prawdziwa wieś, gdzie „kisi się barszcz”, w piątkowy poranek furmanka wyrusza na targ, a wesele trwa dwa dni i dwie noce.
Inne przykłady muzyczne
- muz. J. Stefani, libretto W. Bogusławski Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale (życie na podkrakowskiej wsi)
- F. Chopin Mazurki (stylizacja polskiej muzyki ludowej)
- Claude Debussy Śpiew pastuszka z cyklu Kącik dziecięcy (zabawy wiejskiego dziecka)
- K. Szymanowski Hej wółki moje z cyklu Sześć pieśni kurpiowskich (piosenka wiejskiej dziewczyny)
- muz. K. Szymanowski, sł. Kazimiera Iłłakowiczówna Prosię z cyklu Rymy dziecięce (przebrane prosię)
- muz., sł. i wyk.Cz. Niemen Płonie stodoła (płyta Sukces) (wesele jak pożar)
- muz. K. Myszkowski, sł. J. Baran, wyk. Stare Dobre Małżeństwo Zwózka nieba (płyta Czarny blues o czwartej nad ranem) (gromadzenie zapasów w stodole)
- muz. S. Krajewski, sł. K. Dzikowski i K. Winkler, wyk. Czerwone Gitary Ballada pasterska (płyta Ballady) (wiosenny redyk)
- Golec uOrkiestra Bal w remizie (płyta Święta z Golec uOrkiestrą) (zabawa w remizie strażackiej)
- Brathanki Czerwone korale (płyta Ano!) (wiejska zabawa)