Motyw zgody - Motyw zgody w muzyce

Marek Stachowski Choreia na orkiestrę

Utwór powstały z fascynacji kompozytora dążeniem starożytnych Greków do wyrażenia platońskiej zgodności ruchu i głosu jako odbicia ruchów duszy. Idea chorei jest wyrażona w sposób symboliczny, z pominięciem jej dosłownego znaczenia. Dwie części o różnych proporcjach mają odmienne funkcje. Zadaniem powolnej część pierwszej (dłuższej) jest wprowadzenie nastroju oczekiwania na katharsis. Część druga, znacznie krótsza – jest choreią właściwą. Szybkie tempo tej części i wirtuozowska gra orkiestry nawiązuje symbolicznie do dionizyjskiego szału, w którym oczyszczenie następuje poprzez jedność muzyki, tańca i poezji.

 

muz. Andrzej Zieliński, sł. Andrzej Jastrzębiec-Kozłowski, wyk. Skaldowie Zgadzam się na ten świat (płyta Szanujmy wspomnienia)

Wyznania podmiotu lirycznego dotyczące wspólnego życia z ukochaną: „Chcę z tobą witać dzień / Wśród powszednich, drobnych zdarzeń”. Pragnie cieszyć się każdym dniem spędzonym razem, w smutku i radości, w deszczu i w słońcu. Zakochany ze wzajemnością akceptuje codzienność: „Zgadzam się na ten świat / Na ten świat jak my zwyczajny”. Marzy o tym, aby razem z ukochaną witać i żegnać dzień, wspominać wspólną przeszłość, być jednością myśli i uczuć. Jest pogodzony zarówno z otaczającą go rzeczywistością, jak i przemijaniem: „Zgadzam się na ten świat / Który widzę z naszych okien / Świat ten, który chcesz mi dać / Piękniejący z każdym rokiem”.

Inne przykłady muzyczne

  • Younghi Pagh-Paan Man-Nam (Spotkanie) (pogodzenie kultur azjatyckiej i europejskiej)
  • J. Klusak Tango-Polka (pogodzenie odmienności)
  • D. Kaufmann West-Östlicher Walzer (Wschodnio-Zachodni Walc) (porozumienie między Wschodem i Zachodem)
  • muz. J.K. Pawluskiewicz, sł. J. Przyboś, wyk. M. Grechuta Piosenka (płyta Marek Grechuta & Anawa) (pogodzenie z samym sobą)
  • muz. R. Riedel i P. Berger, sł. R. Riedel, wyk. Dżem Dzień, w którym pękło niebo (płyta Dzień, w którym pękło niebo) (zgoda w raju)
  • muz., sł. i wyk. Managga Zgoda (płyta Czaj Czaj) (pogodzenie się z odejściem ukochanej)