Motyw anioła - Motyw anioła w filmie
George Bailey i jego wuj kierują budowlaną kasą oszczędności. Niedługo przez Bożym Narodzeniem wuj gubi 8 tysięcy dolarów. George załamuje się – jest odpowiedzialny za pieniądze. Wie, że firma może upaść, a on – iść do więzienia. Sądzi, że jest ciężarem dla swojej żony i dzieci. Postanawia popełnić samobójstwo, jednak w ostatniej chwili zostaje uratowany przez Anioła Stróża. Ten próbuje przywrócić mu chęć do życia i pokazać, jak wyglądałoby życie innych, gdyby on się nigdy nie urodził.
Niebo nad Berlinem, reż. Wim Wenders
Dwaj aniołowie wędrują po powojennym Berlinie. Są niewidzialni dla ludzi i widzą więcej niż oni – zgłębiają ich uczucia, słyszą ich myśli, odkrywają ból i cierpienie. Jeden z aniołów (Damiel) zakochuje się w pięknej Marion. Postanawia zostać człowiekiem – poszukuje drogi do śmiertelności.
Inne przykłady filmowe:
- Żona biskupa, reż. Henry Koster (anioł przychodzi na ziemię, żeby z powrotem zwrócić uwagę męza na żonę);
- Facet z nieba, reż. Cary Medoway (mężczyzna ginie podczas wyścigów samochodowych, po kilkunastu latach wraca na ziemię jako Anioł Stróż pewnego nastolatka);
- Randka z aniołem, reż. Tom McLoughlin (uczestnik wieczoru kawalerskiego znajduje ranną anielicę);
- Prawie jak Anioł, reż. John Cornell (kryminalista śni o tym, że przemawia do niego Bóg, który każe mu być aniołem i odpokutować dobrymi uczynkami wszystkie grzechy);
- Tak daleko, tak blisko, reż. Wim Wenders (anioł z miłości do kobiety pragnie zostać zwykłym śmiertelnikiem);
- Armia Boga, reż. Gregory Widen (wojna między zastępami aniołów);
- Michael, reż. Nora Ephron (dziennikarz otrzymuje wiadomość, że w jednym z amerykańskich miast zamieszkał anioł);
- Życie mniej zwyczajne, reż. Danny Boyle (dwaj aniołowie zostają zesłani na ziemię przez archanioła Gabriela, ich zadaniem jest przywrócenie ludziom wiary w moc miłości);
- Miasto Aniołów, reż. Brad Silberling (anioł zakochuje się w lekarce, która rozpacza po śmierci swojego pacjenta);
- Anioł w Krakowie, reż. Artur Więcek (anioł za nieodpowiednie zachowanie w niebie zostaje zesłany na ziemię, gdzie musi spełniać co najmniej jeden dobry uczynek dziennie).
„Rzecz piękna jest radością wieczną.” (J. Keats). Które dzieła sztuki, Twoim zdaniem, potwierdzają słowa Keatsa? Odwołaj się do różnych tekstów kultury (literatury, malarstwa, filmu, muzyki...).
Motyw drogi w filmie - "Miasto aniołów" jako wielowymiarowa droga
Dzieła sztuki wchodzą ze sobą w związki i zależności. Na wybranych przykładach wskaż relację między utworami literackimi i innymi tekstami kultury.