Motyw buntu - Motyw buntu w filmie

Fanatyk, reż. Henry Bean

Film opowiada o młodzieńczym buncie głównego bohatera – Danny’ego. Jest on Żydem, jednak występuje przeciw własnej społeczności. Staje się nazistą. Przyczyną jego buntu jest okrucieństwo Boga, które zaczyna dostrzegać, studiując uważnie Torę. Najbardziej porusza go historia o Abrahamie, który miał ofiarować Bogu swojego syna w imię wiary. Danny uważa, że to niesprawiedliwa siła, niszcząca ludzką miłość. Na początku wyrządza więc krzywdę innym Żydom, a później dołącza do partii faszystowskiej. Jego postawa wyraża sprzeciw wobec społeczności żydowskiej, Bogu i obyczajom.


W stronę morza, reż. Alejandro Amenábar

Główny bohater (Ramon Sampedro – postać autentyczna) sprzeciwia się istniejącemu prawu. Od wielu lat jest sparaliżowany i chce umrzeć. Jednak musi walczyć o śmierć, bo nie ma ustawy zezwalającej na eutanazję. Po wielu odmownych decyzjach sądu zwraca się do Komisji Praw Człowieka w Strasburgu, która także odrzuca jego wniosek. Ramon postanawia wyrazić swój bunt tak wyraziście, jak tylko może. Zażywa cyjanek potasu, a kaseta z jego agonią obiega świat.

 

Inne przykłady filmowe:

  • Chłodnym okiem, reż. Haskell Wexler (bunt studentów – uliczne starcia z policją w 1968 r.);
  • Woodstock, reż. Michael Wadleigh (manifestacja przekonań, sprzeciwianie się wojnie w Wietnamie);
  • Czekolada, reż. Lasse Hallström (postawa burmistrza negująca wszystkie działania przybyłej do miasta Vianne, ucieczka Josephine od męża, bojkot „szczurów rzecznych”);
  • Tajemnica Aleksandry, reż. Rolf De Heer (bunt żony wobec raniącego ją męża – walka o wolność i szczęście).