Motyw Holokaustu - Motyw Holokaustu w literaturze
Hanna Krall Zdążyć przed Panem Bogiem
Dokument ten jest zapisem rozmowy z Markiem Edelmanem, żydowskim lekarzem, jednym z przywódców powstania w getcie warszawskim. Jest to obraz Holokaust od wewnątrz, przedstawiony niezwykle tragicznie.
Polityka Niemców wobec Żydów była okrutna. Powszechnie panował głód, prowadzący do skrajnych sytuacji. Jedną z nich był moment, w którym matka (Rywka Urman) odgryzła z głodu kawałek ciała zmarłego syna. Ponadto hitlerowcy prowadzili badania na ludziach, niezgodne z zasadami humanitaryzmu. Nastąpiło przewartościowanie wartości.
Żydzi warszawscy nie byli bierni wobec Holokaust. Walczyli o życie, choć mieli świadomość, że Niemcy stanowią nad nimi przewagę liczebną i militarną. Niektórzy, tak jak Mordechaj Anielewicz, przywódca powstania w getcie, woleli popełnić samobójstwo niż pozwolić się zabić przez oprawcę.
Zofia Nałkowska Medaliony
Zbiór opowiadań, w których autorka porusza tematykę Holokaust. Ukazany jest on tu w zestawieniu z niszczącym wpływem wojny na psychikę ludzką. W opowiadaniu Przy torze kolejowym, młody człowiek zabija Żydówkę, której udało się uciec z pociągu wiozącego transport Żydów do obozu koncentracyjnego, a która została postrzelona w kolano. Tłumaczy to troską o to, by kobieta się nie męczyła. Tytułowa Dwojra Zielona z innego opowiadania to Żydówka, której udało się przeżyć wojnę tylko dlatego, że urodą przypominała rasę nordycką. W Kobiecie cmentarnej natomiast pokazane zostaje podejście Polaków do Żydów – ich niechęć i znieczulica. W Medalionach mamy do czynienia z różnymi przejawami Holokaust. Składają się one na tragiczny obraz – zjawisko, którego ogromnej skali w czasie wojny ludzie często nie chcieli widzieć.
Tadeusz Borowski Proszę państwa do gazu
Obraz Holokaust sprowadza się tu do najbardziej charakterystycznego przejawu Zagłady – do mordowania Żydów w obozach koncentracyjnych. Transport Żydów z getta w Będzinie i Sosnowcu, o którym mowa w opowiadaniu, jest jednym z wielu, bez przerwy przybywających do obozu:
Transporty rosną w tygodnie, miesiące, lata. Gdy skończy się wojna, będą liczyć spalonych.
Do Holokaust wszyscy się przyzwyczaili. Bierność i pogodzenie się z żydowskim losem, a przede wszystkim bogacenie się przez innych na tym, co Żydzi ze sobą przywieźli – oto obraz ukazany w opowiadaniu.
Czesław Miłosz Campo di Fiori
W wierszu plac warszawski, sąsiadujący z gettem, porównany zostaje do rzymskiego Campo di Fiori, na którym spalony został Giordano Bruno. Panuje na nim podobna atmosfera:
W Warszawie przy karuzeli,
W pogodny wieczór wiosenny,
Przy dźwiękach skocznej muzyki.
Salwy za murem getta
Głuszyła skoczna melodia […]
Nastroju ludzi nie maci tragedia dziejąca się obok nich – w getcie trwa nieustanna walka. Żydzi są mordowani przez oprawców, a mieszkańcy nie zwracają uwagi na to, co dzieje się za murem. Panuje znieczulica i zobojętnienie. Widoczny jest brak empatii czy jakiegokolwiek współczucia. Holokaust w wierszu Miłosza ukazany został jako sprawa dla ogółu ludzi nieistotna. Żydzi pozostawieni zostają na pastwę losu i nikt (poza poetą) się nimi nie interesuje.
Imre Kertész Los utracony
Opowieść o żydowskim chłopcu z Budapesztu, który trafia w czasie wojny do obozu w Oświęcimiu, a potem do Buchenwaldu. Świat tam – z perspektywy dziecka – jest uporządkowany (porządnie odziani esesmani) i pełen bezpieczeństwa (niemiecki ordnung). Chłopiec za wszelką cenę stara się sprostać wymaganiom obozowego trybu życia i po zakończeniu wojny nie umie powrócić do życia normalnego. Książka pokazuje, jak bardzo Holokaust wpłynął na psychikę młodych ludzi, kreując zafałszowaną rzeczywistość jako prawdziwą w ich umysłach.
Inne przykłady literackie:
- Mary Berg Pamiętnik z getta warszawskiego (Holokaust w warszawskim getcie)
- Anna Frank Dziennik Anny Frank (Holokaust oczami trzynastoletniej dziewczynki)
- Tadeusz Różewicz Żywi umierali (getto oddzielone murem, gdzie umierają Żydzi)
- Andrzej Szczypiorski Początek (Żydzi warszawscy wobec Holokaust)
- Kazimierz Moczarski Rozmowy z katem (o generale SS, który kierował zagładą Żydów)
- Władysław Broniewski Ballady i romanse (Holokaust dotykający dzieci żydowskie)
- Antoni Słonimski Elegia miasteczek żydowskich (obraz po Holokauście)
- Stanisław Jerzy Lec Notatnik polowy (tomik poetycki o okupacji wojennej)
- Wisława Szymborska Jeszcze (wywózka Żydów)
- Rutka Laskier, Stanisław Bubin Pamiętnik Rutki Laskier (Holokaust w będzińskim getcie)
Dlaczego zachowuje się pamięć o holokauście? Co wnosi doświadczenie holokaustu do twojej świadomości historycznej, do twojego pojmowania człowieczeństwa?
Polacy wobec holokaustu na podstawie powieści A. Moczarskiego
Problem holokaustu w literaturze wojny i okupacji.
Jakie refleksje budzi w tobie takie wyznanie T. Konwickiego: „Cały dorobek ludzkości załamał się w czasie holokaustu, ludzie brali udział w ludobójstwie. Przecież ktoś na nich musiał wpłynąć. Ktoś ich kształtował...”
- Motyw Holokaustu - opracowanie
- Ogólnie o problemie
- Motyw Holokaustu w literaturze
- Motyw Holokaustu w filmie
- Motyw Holokaustu w malarstwie
- Motyw Holokaustu w muzyce
- Słowniczek pojęć