Motyw Holokaustu - Motyw Holokaustu w malarstwie

Marek Oberlander Napiętnowani

Trzech mężczyzn ze spuszczonymi głowami spogląda ze smutkiem tam, gdzie nasz wzrok już nie sięga. Smutne spojrzenia i opuszczone ramiona, ciemne tło i statyczna kompozycja budują klimat przygnębiający i skłaniający do refleksji. Ci mężczyźni są z pewnością Żydami, o czym świadczą ich rysy twarzy, charakterystyczne brody i nosy. Jednak najbardziej sugestywne są wymalowane na ich czołach gwiazdy Dawida, jasno określające ich pochodzenie. Gwiazdy te nie są wyrazem szacunku, lecz pogardy dla żydowskiej nacji – działają jak stemple na czole i łysinach poniżonych mężczyzn. Mimo statycznej kompozycji i stonowanej kolorystyki obraz jest przejmujący – czerwień gwiazd krzyczy do nas z płótna na znak niemieckiej pogardy wobec żydowskiej ludności.

 

Samuel Hirszenberg Czarny sztandar

Hirszenberg był pierwszym malarzem, który przedstawił prześladowania i cierpienia Żydów. Czarny sztandar, który obecnie znajduje się Jewish Museum w Nowym Jorku przedstawia chasydzki pogrzeb jednej z ofiar pogromu. Na pierwszym planie widzimy przerażone sylwetki Żydów, które stopniowo przemieniają się w czarną masę, niknącą na horyzoncie, gdzie w oddali widać niesioną trumnę, z ciałem ofiary prześladowań.

 

 

Inne przykłady malarskie:

  • Andrzej Wróblewski seria Rozstrzelań (sceny okrutnych egzekucji wojennych)
  • Samuel Hirszenberg Czarny sztandar (chasydzki pogrzeb ofiary pogromu)
  • Izaak Celnikier Zakładnicy, Bunt, Popioły, Dzień buntu (wszystkie obrazy przedstawiają cierpienie spowodowane prześladowaniem Żydów)
  • Szymon Szerman Rynek w Getcie w Łodzi (przedstawienie okolic żydowskiego getta w Łodzi)
  • Marc Chagall Wojna, Spadający anioł, Białe ukrzyżowanie (trzy obrazy dotyczące zniszczenia, ucieczki, pogromu i nazistowskich prześladowań)