Motyw tańca - Motyw tańca w malarstwie
Obraz ten jest jednym z najbardziej znanych dzieł malarza, twórcy fowizmu. Widzimy ludzi tańczących w kręgu prowansalski taniec zwany farandola. Artysta ciekawie uchwycił gesty i sylwetki tancerzy prawie unoszących się nad ziemią. Nagie ciała są tu symbolem wolności, jaką daje taniec. Rozpalone do czerwoności ciała dają wyraz uniesieniu i radości, jaka towarzyszy zabawie. Na pierwszy rzut oka obraz zdaje się dość prymitywny w sposobie przedstawiania ludzkich postaci – ale to właśnie synteza jest największą siłą tego obrazu. Wyraziste sylwety i ostry kolor podkreślają dynamikę i energię płynącą z tańca.
Edgar Degas Tancerka na scenie
Łagodnym gestem, z gracją i twarzą pełną wdzięku, kroczy w naszą stronę tancerka w białej sukni baletowej, z bukiecikiem kwiatów wpiętych w gorset. Na drugim planie majaczą się rozmazane sylwetki pozostałych bohaterek baletu. Rozłożone ramiona i lekko ugięta noga tancerki mogą sugerować, że właśnie spektakl się skończył i wyszła ona ponownie na scenę, by zebrać oklaski. Z całą pewnością jest dumna i zadowolona ze swojej profesji. Artysta z dużym wyczuciem namalował grację, z jaką porusza się tancerka.
Inne przykłady malarskie:
- Pieter Bruegel Starszy Taniec pod szubienicą (scena szarpaniny przed szubienicą)
- Benozzo Gozzoli Taniec Salome (erotyczny taniec Salome zderzony ze sceną przedstawiającą kata przygotowującego się do ścięcia głowy Janowi Chrzcicielowi)
- Peter Paul Rubens Taniec chłopów (przaśna chłopska zabawa pod drzewem)
- Edgar Degas Niebieskie tancerki, Klasa baletowa, Próba baletu na scenie, Egzamin taneczny, Primabalerina, Tancerka (sceny tańca z prób i spektakli baletowych)
- Henri de Toulouse-Lautrec Jane au Jardin de Paris, Taniec w Moulin Rouge, Kadryl w Moulin Rouge (swobodny taniec w klubach nocnych)
- Auguste Renoir Mulin de la Galette (tańce francuskich mieszczan na festynie), Tańce w Bougival
- Edward Munch Taniec życia (taniec życia od młodości do starości)
- Pablo Picasso Taniec (abstrakcyjnie namalowane muzy w tańcu)
- Motyw tańca - opracowanie
- Ogólnie o problemie
- Motyw tańca w literaturze
- Motyw tańca w filmie
- Motyw tańca w malarstwie
- Motyw tańca w muzyce
- Słowniczek pojęć