Motyw tańca - Motyw tańca w muzyce
Aram Chaczaturian, libretto Konstantin Dierżawin Taniec z szblami z baletu Gajané
Taniec głównej bohaterki Gajané, z finału IV aktu baletu. Libretto baletu jest zaangażowane ideologicznie. Akcja rozgrywa się w górach Armenii, w kołchozie o nazwie Szczęście. Pracuje w nim piękna robotnica Gajané. Motywy zaczerpnięte z ludowej muzyki ormiańskiej, żywiołowa rytmika i jaskrawa instrumentacja z udziałem instrumentów perkusyjnych, to cechy charakterystyczne utworu. Na plan pierwszy wybija się solistycznie potraktowany ksylofon (instrument o drewnianych sztabkach), którego suchy dźwięk na tle uporczywie nisko brzmiących kotłów imituje uderzenia szabli.
Â
Lady Punk Tańcz, głupia, tańcz
Piosenka przywoÅ‚uje ikony materialnej pop kultury w PRL-u lat 80-tych: ekskluzywne lokale – „Maxim” w Gdyni, muzykÄ™ disco – zespół Boney M., ekstrawaganckie samochody – „zÅ‚ote BMW” i waluta USD – „zielone”. Dobra te byÅ‚y w zasiÄ™gu obcokrajowców, najczęściej czarnoskórych studentów z krajów arabskich lub Afryki, których symbolizuje użyte w tekÅ›cie okreÅ›lenie „mahoniowy gość”. TytuÅ‚owa „gÅ‚upia” to mÅ‚oda, atrakcyjna dziewczyna, która sprzedaje wÅ‚asne ciaÅ‚o za zÅ‚udzenie luksusu, bez refleksji nad konsekwencjami. W tekÅ›cie jest ona porównana do oÅ›lepionej Å›wiatÅ‚em ćmy, która leci na spotkanie ognia.
Â
Inne przykłady muzyczne
- Karol Maria Weber Zaproszenie do tańca op. 65 (cykl walców)
- Aleksander Borodin Tańce połowickie z opery Kniaź Igor (tańce barbarzyńców)
- Edward Grieg Taniec Anitry z opery Peer Gynt (taniec złodziejki)
- Claude Debussy Taniec pajaca z cyklu Kącik dziecięcy (taniec murzynów amerykańskich)
- Maurice Ravel Walce szlachetne i sentymentalne (walce w stylu Schuberta)
- Manuel de Falla Taniec ognia z baletu Czarodziejska miłość (taniec orientalno-mistyczny)
- Karol Szymanowski Taniec góralski z baletu Harnasie op. 55 (taniec górali)
- Stanisław Wisłocki Symfonia o tańcu (apoteoza tańca)
- Lidia ZieliÅ„ska Taniec sobotni – taniec niedzielny (wariacje na temat taÅ„ca)
- Romuald Lipko, słowa Andrzej Mobielnicki, wyk. Budka Suflera Takie tango (płyta Nic tak nie boli jak życie) (taniec niespełniony)