Motyw zła - Motyw zła w muzyce
muz. Stanisław Moniuszko, sł. Antoni E. Odyniec Chochlik z cyklu Śpiewnik domowy
Przechwałki złośliwego chochlika. Na tle wesołego akompaniamentu, chochlik śpiewa: „Jestem sobie chochlik, kogo mogę zwodzę, / kogo mogę, drażnię, nikomu nie szkodzę” – wznosząca linia melodyczna z kulminacją na słowie „szkodzę”. Pozbawiony uczuć chochlik wykorzystuje fakt, że choć sam jest niewidzialny dla innych, on widzi, co zechce. Wznosząca melodia refrenu na słowach: „Gdzie chcę, tu i tam, / jak chcę, wejdę sam”, osiąga kulminację w powtórzeniu drugiej frazy na słowach „wejdę sam”, poprzez zawieszenie wysokiego dźwięku. Zdradza, że w letnie wieczory podgląda nagie dziewczęta, kąpiące się w jeziorze, a w refrenie dodaje, że wykorzystując ich nieświadomość, pływa pomiędzy nimi. Jego ulubionym zajęciem jest podglądanie młodych, ładnych, nieubranych dziewcząt, które stroją się i uśmiechają przed lustrem. W ich sercach czuje się jak w domu, lecz nie zdradza swojej obecności w obawie przed zdemaskowaniem. On sam ma się za kogoś lepszego od innych.
muz. Jerzy Wasowski, sł. Jeremi Przybora, wyk. Wiesław Gołas Upiorny Twist (płyta Piosenki Kabaretu Starszych Panów)
Satyryczne wyznania wampira, który zrywa się o świecie „liryczny i apetyczny”, delikatny jak muśnięcie jaskółki i brzęczenie pszczółki. Lecz, gdy nastaje ciemność, nabiera cech upiora: „Twarz mi blednie, włos mi rzednie, / Psują mi się zęby przednie”, tańczy upiornego twista i skręca się w konwulsjach śmiechu. Jest to widok nie do wytrzymania nawet dla odważnego lwa. Rankiem wampir znów jest „śliczny”, a wieczorem upiorny. Cierpi z powodu niestałości pań, które, zachwycone nim za dnia, porzucają go o zmierzchu. Niejeden zawód miłosny przed nim, gdyż będzie mu trudno znaleźć kobietę, która zaakceptuje jego wampiryczny śmiech.
Inne przykłady muzyczne
- W.A. Mozart Aria Królowej Nocy z opery Czarodziejski flet (muzyczny symbol zła)
- G. Rossini Aria o plotce (La calumnia) z opery Cyrulik sewilski (zło płynące z ust do ust)
- F. Liszt Malédiction (Przekleństwo) (udręka zła)
- M. Musorgski Gnom z cyklu Obrazki z Wystawy (złośliwy leśny skrzat)
- G. Crumb kwartet smyczkowy Black angels (Czarne anioły) (anioły strącone w otchłań)
- W. Kilar Bram Stoker’s Dracula muzyka filmowa (muzyczny portret wampira)
- muz. sł. wyk. Michael Jackson Bad (płyta Bad) (wcielenie zła)
- muz. S Ciesielski, sł. G. Ciechowski, wyk. Republika Noc wampira (płyta Republika) (inwazja wampirów)
- muz. sł. wyk. J. Kaczmarski Błogosławię zło (płyta Pochwała łotrostwa) (zobojętnienie na zło płynące z ekranu telewizora)
- muz. sł. wyk. E. Bartosiewicz Zabij swój strach (płyta Sen) (życie w niewoli zła)
- muz. A. Krauze, sł. J. Cygan, wyk. G. Markowski Zło (ścieżka dźwiękowa z filmu Fałszerze. Powrót sfory) (zwyczajna twarz zła)