Adolf Hitler
Urodził się 20 kwietnia 1889 r. w Austrii w Braunau nad rzeką Inn (Austria), popełnił samobójstwo 30 kwietnia 1945 roku. Był politykiem niemieckim, ideologiem nazizmu, przywódcą III Rzeszy, zbrodniarzem wojennym.
Urodził się w rodzinie pracownika służby celnej. Kilkakrotnie zdawał na Akademię Sztuk Pięknych, ale bez rezultatu. Podczas I wojny światowej zgłosił się do walki na ochotnika i za zasługi został odznaczony Krzyżem Żelaznym. Koniec I wojny i postanowienia wersalskie Hitler odebrał tak jak większość Niemców, czuł się pokrzywdzony i upokorzony, marzył o rewanżu względem aliantów. W 1919 roku wstąpił w szeregi Niemieckiej Partii Robotniczej i już w 1921 stanął na jej czele. W 1923 roku podjął nieudaną próbę zamachu stanu w Monachium (tzw. pucz monachijski),wojskowi tymczasem pokonali opór i Hitler trafił do więzienia na 5 lat. Czas ten wykorzystał na napisanie sztandarowego dzieła niemieckich nazistów „Main Kampf” („Moja walka”).
Po wyjściu z więzienia Hitler przystąpił do umocnienia NSDAP, starał się także o odbudowę finansową partii. Z czasem taka sytuacja pozwoliła na zwycięstwo nazistów w wyborach do Raichstagu, co nastąpiło 1933 w roku. Adolf Hitler objął wówczas stanowisko kanclerza III Rzeszy. Rok później po rozprawie z przeciwnikami politycznymi i śmierci prezydenta Hindenburga ogłosił się wodzem naczelnym (führerem). Tytuł ten symbolizował całkowitą władzę nad państwem i jego obywatelami (pełny tytuł to Führer und Reichskanzler – wódz i kanclerz Rzeszy).
W latach 1934 - 1939 Adolf Hitler doprowadził do stworzenia państwa totalitarnego podporządkowanego ideologii nazistowskiej. Przykładem walki z opozycją jest „noc długich noży”, podczas której zlikwidował swoich oponentów partyjnych, rozpoczął również walkę z Żydami oraz komunistami mieszkającymi w Niemczech.
W 1938 roku Hitler został zwierzchnikiem sił zbrojnych i rozpoczął politykę aneksji - przyłączył do Niemiec Austrię, czeskie Sudety, w marcu 1939 utworzył protektorat Czech i Moraw. 23 sierpnia 1939 roku podpisał z ZSRR porozumienie w sprawie podziału Europy Środkowej i Wschodniej. W celu realizacji swojego projektu poszerzenia przestrzeni życiowej dla „niemieckiej rasy panów” rozpoczął 1 września 1939 II wojnę światową.
Hitler uznawany jest osobiście odpowiedzialnego za politykę rasową nazistowskich Niemiec, Holokaust oraz śmierć milionów ludzi zabitych podczas jego rządów i II wojny światowej.
- Adolf Hitler
- Alcide de Gasperi
- Aleksander Kwaśniewski
- Aleksander Sołżenicyn
- Augustyn Hlond
- Bolesław Bierut
- Borys Jelcyn
- Czang Kaj-szek
- Edward Gierek
- Erich Honecker
- Fidel Castro
- Francois Mitterrand
- Franklin Delano Roosvelt
- George Marshall
- Harry Truman
- Helmut Kohl
- Henri Paul Spaak
- Indira Gandhi
- Jacek Kuroń
- Jaser Arafat
- Jean Monnet
- Jerzy Popiełuszko
- Jerzy Turowicz
- John Fitzgerald Kennedy
- Jose Manuel Barroso
- Josip Broz Tito
- Józef Beck
- Józef Piłsudski
- Józef Stalin
- Karol Wojtyła (Jan Paweł II)
- Konrad Adenauer
- Lech Kaczyński
- Lech Wałęsa
- Leonid Breżniew
- Lucien Delors Jacques
- Mao Tse-Tung
- Margaret Thatcher
- Martin Luter King
- Michaił Gorbaczow
- Nelson Mandela
- Nikita Chruszczow
- Piotr Jaroszewicz
- Richard Clement Attlee
- Robert Schuman
- Roman Dmowski
- Ronald Reagan
- Ryszard Kukliński
- Saddam Husajn
- Stanisław Mikołajczyk
- Stefan Wyszyński
- Tadeusz Mazowiecki
- Vaclaw Havel
- Wincenty Witos
- Winston Churchill
- Władysław Anders
- Władysław Bartoszewski
- Władysław Gomułka
- Władysław Grabski
- Władysław Sikorski
- Wojciech Jaruzelski