Lech Kaczyński
Urodził się 18 czerwca 1949 roku w Warszawie w rodzinie inteligenckiej (ojciec był uczestnikiem powstania warszawskiego, żołnierzem AK; matka - polonistką, pracownikiem PAN).
Lech Kaczyński jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1992-1995 był prezesem Najwyższej Izby Kontroli, od 2000-2001 ministrem sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka. Sprawował również urząd prezydenta Warszawy od 2002 do 2005 roku. Jest współzałożycielem partii Prawo i Sprawiedliwość, której prezesem jest jego brat-bliźniak, Jarosław Kaczyński. Od 2005 roku sprawuje urząd Prezydenta RP.
Lech Kaczyński był działaczem opozycyjnym w PRL. Swoją działalność rozpoczął na fali wydarzeń marcowych w 1968 roku. Jesienią 1977 roku za pośrednictwem swojego brata, nawiązał współpracę z Biurem Interwencji Samoobrony Społecznej KOR, które było kierowane przez Zbigniewa Romaszewskiego (obecnie wicemarszałek Senatu VII kadencji). Od 1978 Kaczyński działał w Wolnych Związkach Zawodowych. W latach 1978-80 wraz z małżeństwem Gwiazdów prowadził wykłady dla robotników z zakresu prawa pracy i historii PRL. W sierpniu 1980 roku był doradcą Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Jest również współautorem zapisów porozumień sierpniowych. Po ogłoszeniu stanu wojennego (1981) został internowany w Strzeblinku, gdzie przebywał do 1982 roku.
W latach 1987-89 był sekretarzem Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność”. W połowie lat 80. rozpoczął współpracę z Lechem Wałęsą. Brał udział w rozmowach władz PRL z „Solidarnością”, które miały miejsce we wrześniu 1988 roku w Magdalence. Kaczyński należał do grupy tzw. „podstolików” powstałych przy Okrągłym Stole.
Od marca do października 1991 zajmował stanowisko ministra stanu do spraw bezpieczeństwa w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy, nadzorującego pracę Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Z urzędu odszedł po ostrym konflikcie z Wałęsą i szefem jego gabinetu, Mieczysławem Wachowskim.
Jako prezydent Warszawy doprowadził do spadku przestępczości na terenie miasta, a w 2004 roku, w 60. rocznicę Powstania Warszawskiego, otworzył Muzeum Powstania Warszawskiego. Za jego prezydentury doszło do konfliktu spowodowanego Paradą Równości, na której przejście nie wyraził zgody. Wywołało to wątpliwości, co do zgodności z konstytucją RP. Poza tym krytykowano Kaczyńskiego za zastój w inwestycjach, brak planów zagospodarowania przestrzennego czy unieważnianie kolejnych przetargów.
Jako prezydent RP, Kaczyński podtrzymał politykę zagraniczną prowadzoną przez prezydenta Kwaśniewskiego w zakresie utrzymywania wojskowej misji stabilizacyjno-szkoleniowej na terenie Iraku. Misja ta trwająca od 3 września 2003 roku na mocy postanowienia prezydenta wydanego na wniosek premiera Donalda Tuska zakończy się 31 października 2008 roku.
- Adolf Hitler
- Alcide de Gasperi
- Aleksander Kwaśniewski
- Aleksander Sołżenicyn
- Augustyn Hlond
- Bolesław Bierut
- Borys Jelcyn
- Czang Kaj-szek
- Edward Gierek
- Erich Honecker
- Fidel Castro
- Francois Mitterrand
- Franklin Delano Roosvelt
- George Marshall
- Harry Truman
- Helmut Kohl
- Henri Paul Spaak
- Indira Gandhi
- Jacek Kuroń
- Jaser Arafat
- Jean Monnet
- Jerzy Popiełuszko
- Jerzy Turowicz
- John Fitzgerald Kennedy
- Jose Manuel Barroso
- Josip Broz Tito
- Józef Beck
- Józef Piłsudski
- Józef Stalin
- Karol Wojtyła (Jan Paweł II)
- Konrad Adenauer
- Lech Kaczyński
- Lech Wałęsa
- Leonid Breżniew
- Lucien Delors Jacques
- Mao Tse-Tung
- Margaret Thatcher
- Martin Luter King
- Michaił Gorbaczow
- Nelson Mandela
- Nikita Chruszczow
- Piotr Jaroszewicz
- Richard Clement Attlee
- Robert Schuman
- Roman Dmowski
- Ronald Reagan
- Ryszard Kukliński
- Saddam Husajn
- Stanisław Mikołajczyk
- Stefan Wyszyński
- Tadeusz Mazowiecki
- Vaclaw Havel
- Wincenty Witos
- Winston Churchill
- Władysław Anders
- Władysław Bartoszewski
- Władysław Gomułka
- Władysław Grabski
- Władysław Sikorski
- Wojciech Jaruzelski