Władysław Grabski
Urodził się w 7 sierpnia 1874 roku w Borowie, zmarł 1 marca 1938 roku. Był politykiem, historykiem, a jako ekonomista twórcą reformy walutowej z 1924 roku.
Po ukończeniu szkoły gimnazjalnej w Warszawie wyjechał na studia do Paryża, tam studiował w Ecole des Sciences (Szkoła Nauk Politycznych), którą ukończył z wyróżnieniem, podjął też studia historyczne na Sorbonie oraz agrarystyczne na uniwersytecie Halle (śmierć ojca uniemożliwiła mu ukończenie tego kierunku). Po powrocie do Polski pracował nad przywróceniem kondycji rodzinnego majątku.
W latach 1905-1912 jako poseł ziemi warszawskiej z ramienia Narodowej Demokracji był członkiem Dumy rosyjskiej. W chwili wybuchu I wojny światowej opowiedział się po stronie orientacji prorosyjskiej, za co został uwięziony przez Niemców. Grabski współtworzył Komitet Narodowy Polski, następnie po 1917 wszedł w skład Polskiej Komisji Likwidacyjnej.
W niepodległej Polsce (1918r) został ministrem rolnictwa, a następnie skarbu, w 1919 roku jako jeden z nielicznych Polaków brał udział w konferencji pokojowej w Paryżu. W 1920 roku pełnił funkcje premiera i jako szef rządu reprezentował Polskę na konferencji w Spa, po powrocie do kraju poddał się do dymisji. W 1923 roku Grabski ponownie został ministrem skarbu, po upadku rządu „Chieno–Piasta” kierował rządem pozaparlamentarnym. Jako premier i minister skarbu w latach 1923-1925 Grabski przeprowadził reformę walutową, jej założenia wprowadziły ograniczenie budżetowe, rozpisanie pożyczki wewnątrzpaństwowej, powołanie Banku Polskiego (1924), podniesienie wartości pieniądza. Brak stabilizacji pieniądza i ujemny bilans handlowy Polski stał się powodem dymisji Grabskiego, której się poddał w 1925 roku.
Po wycofaniu się z życia publicznego zajął się pracą naukową, wykładał w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, w Warszawie, (w latach 1926-1928 był jej rektorem).W latach 1928-1934 był prezesem Towarzystwa Ekonomistów i Statystyków Polskich, w 1936 zajął się organizacją Instytutu Socjologii Wsi. Autor takich publikacji, jak: Historia wsi w Polsce i Idea Polski.
- Adolf Hitler
- Alcide de Gasperi
- Aleksander Kwaśniewski
- Aleksander Sołżenicyn
- Augustyn Hlond
- Bolesław Bierut
- Borys Jelcyn
- Czang Kaj-szek
- Edward Gierek
- Erich Honecker
- Fidel Castro
- Francois Mitterrand
- Franklin Delano Roosvelt
- George Marshall
- Harry Truman
- Helmut Kohl
- Henri Paul Spaak
- Indira Gandhi
- Jacek Kuroń
- Jaser Arafat
- Jean Monnet
- Jerzy Popiełuszko
- Jerzy Turowicz
- John Fitzgerald Kennedy
- Jose Manuel Barroso
- Josip Broz Tito
- Józef Beck
- Józef Piłsudski
- Józef Stalin
- Karol Wojtyła (Jan Paweł II)
- Konrad Adenauer
- Lech Kaczyński
- Lech Wałęsa
- Leonid Breżniew
- Lucien Delors Jacques
- Mao Tse-Tung
- Margaret Thatcher
- Martin Luter King
- Michaił Gorbaczow
- Nelson Mandela
- Nikita Chruszczow
- Piotr Jaroszewicz
- Richard Clement Attlee
- Robert Schuman
- Roman Dmowski
- Ronald Reagan
- Ryszard Kukliński
- Saddam Husajn
- Stanisław Mikołajczyk
- Stefan Wyszyński
- Tadeusz Mazowiecki
- Vaclaw Havel
- Wincenty Witos
- Winston Churchill
- Władysław Anders
- Władysław Bartoszewski
- Władysław Gomułka
- Władysław Grabski
- Władysław Sikorski
- Wojciech Jaruzelski