Indira Gandhi
Urodziła się w 19 listopada1917 roku, zmarła 31 października 1984 roku. Była premierem Indii, politykiem, działaczką indyjskiego ruchu niepodległościowego. Zdobyła wykształcenie w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. W 1939 roku przystąpiła do Indyjskiego Kongresu Narodowego. Podczas II wojny światowej była więziona przez Brytyjczyków. Po uzyskaniu przez Indie niepodległości w 1947 roku rozpoczęła szybką karierę polityczną u boku swego ojca. Po śmierci Mahatmy Gandhiego weszła w skład rządu, obejmując stanowisko ministra informacji. W latach 1959-1960 stała na czele Indyjskiego Kongresu Narodowego, a w latach 1966-1977 oraz 1980-1984 sprawowała urząd premiera.
Rządy Indiry Gandhi przebiegały w kierunku centralizacji władzy państwowej, zwalczaniu opozycji i przekształcenia Indii w mocarstwo azjatyckie. W tym celu nawet podjęto próby z bronią atomową, mowa tu o podziemnej eksplozji w 1974 roku, która zakończyła się przyjęciem Indii do państw posiadających broń nuklearną i uruchomieniem indyjskiego programu atomowego.
Działania gospodarcze Indira Gandhi doprowadziły do przeprowadzenia reformy rolnej, industrializacji kraju, oraz kontroli nad prywatnym sektorem gospodarczym. Jednak pomimo tego nie udało się wyciągnąć państwa z zaniedbań, a nawet nędzy ekonomicznej, która była wszechobecna w tym kraju. W polityce zagranicznej Gandhi była zwolenniczką zaangażowania, przy jednoczesnym utrzymaniu indyjskiej dominacji na terenie Azji. Zwalczała lokalne próby separatystów, co doprowadziło m. in. do rozbicia Pakistanu.
W 1975 roku sąd uznał ją winną za nadużycia wyborcze i korupcję, w odpowiedzi na ten fakt Gandhi wprowadziła trwający dwa lata stan wojenny (1975-1977). W wyborach powszechnych przeprowadzonych w 1977 roku Gandhi poniosła poważną klęskę, która zepchnęła ją do opozycji. W ciągu jednego roku trzykrotnie stawała przed sądem. Szybko jednak udało jej się odbudować pozycję, na tyle mocną, żeby w 1980 roku ponownie zostać premierem Indii. Indira Gandhi została zamordowana 31 października 1984 roku przez separatystów sikhijskich, będących członkami jej ochrony.
- Adolf Hitler
- Alcide de Gasperi
- Aleksander Kwaśniewski
- Aleksander Sołżenicyn
- Augustyn Hlond
- Bolesław Bierut
- Borys Jelcyn
- Czang Kaj-szek
- Edward Gierek
- Erich Honecker
- Fidel Castro
- Francois Mitterrand
- Franklin Delano Roosvelt
- George Marshall
- Harry Truman
- Helmut Kohl
- Henri Paul Spaak
- Indira Gandhi
- Jacek Kuroń
- Jaser Arafat
- Jean Monnet
- Jerzy Popiełuszko
- Jerzy Turowicz
- John Fitzgerald Kennedy
- Jose Manuel Barroso
- Josip Broz Tito
- Józef Beck
- Józef Piłsudski
- Józef Stalin
- Karol Wojtyła (Jan Paweł II)
- Konrad Adenauer
- Lech Kaczyński
- Lech Wałęsa
- Leonid Breżniew
- Lucien Delors Jacques
- Mao Tse-Tung
- Margaret Thatcher
- Martin Luter King
- Michaił Gorbaczow
- Nelson Mandela
- Nikita Chruszczow
- Piotr Jaroszewicz
- Richard Clement Attlee
- Robert Schuman
- Roman Dmowski
- Ronald Reagan
- Ryszard Kukliński
- Saddam Husajn
- Stanisław Mikołajczyk
- Stefan Wyszyński
- Tadeusz Mazowiecki
- Vaclaw Havel
- Wincenty Witos
- Winston Churchill
- Władysław Anders
- Władysław Bartoszewski
- Władysław Gomułka
- Władysław Grabski
- Władysław Sikorski
- Wojciech Jaruzelski